راهنمای خرید لپ تاپ دانشجویی ۲۰۲۶

Acer Chromebook Plus Spin 514؛ اقتصادی، سبک و مناسب کلاسهای آنلاین
اگر بیشتر فعالیتهای دانشگاهی شما در مرورگر انجام میشود، Chromebook میتواند جایگزینی ارزانتر برای لپتاپهای ویندوزی باشد. در سال ۲۰۲۶، Acer Chromebook Plus Spin 514 یکی از گزینههای قابل توجه در این دسته است. این لپتاپ با طراحی 2-in-1 امکان استفاده در حالت لپتاپ و تبلت را فراهم میکند و نمایشگر لمسی ۱۴ اینچی آن برای یادداشتبرداری، مطالعه و استفاده در کلاسهای آنلاین کاربردی است. نسخه مورد بررسی از ۱۲ گیگابایت رم و ۲۵۶ گیگابایت SSD استفاده کرده و از Wi-Fi 7 نیز پشتیبانی میکند.
مزیت اصلی ChromeOS، سادگی و سرعت آن است. اگر بیشتر کارهای شما شامل Google Docs، Gmail، مرور وب، کلاسهای آنلاین، سرویسهای ابری و تماشای ویدئوهای آموزشی است، چنین دستگاهی میتواند نیازتان را با هزینه کمتر برطرف کند. البته ChromeOS برای همه دانشجویان مناسب نیست. اگر به نسخه دسکتاپ نرمافزارهایی مانند برخی ابزارهای مهندسی، نرمافزارهای تخصصی طراحی یا برنامههای حرفهای ویندوز نیاز دارید، بهتر است سراغ لپتاپ ویندوزی بروید.
بنابراین این مدل را باید بیشتر به دانشجویانی پیشنهاد کرد که اولویت آنها قیمت لپ تاپ پایین، وزن مناسب و شارژدهی خوب است و بخش عمده فعالیتهای دانشگاهی خود را بهصورت آنلاین انجام میدهند.
|
مشخصات |
جزئیات |
|
پردازنده |
Intel Core 3 / Core i3، بسته به پیکربندی |
|
نمایشگر |
14 اینچ |
|
وضوح تصویر |
1920×1200 پیکسل |
|
نوع نمایشگر |
IPS لمسی |
|
طراحی |
2-in-1 |
|
رم |
8 / 12 / 16 گیگابایت |
|
حافظه |
128 / 256 گیگابایت SSD |
|
گرافیک |
Intel Graphics |
|
وبکم |
Full HD |
|
پورتها |
USB-C، USB-A، HDMI |
|
باتری |
بیش از 10 ساعت |
|
وزن |
حدود 1.5 کیلوگرم |
|
سیستمعامل |
ChromeOS |
|
مناسب برای |
کلاس آنلاین، Google Docs، وبگردی و مطالعه |
Apple MacBook Pro 14 M5 Pro؛ قدرتمندترین انتخاب برای دانشجویان تخصصی
برای دانشجویان رشتههایی مانند مهندسی، معماری، علوم داده، تدوین ویدئو، هوش مصنوعی و طراحی حرفهای، یک لپتاپ معمولی ممکن است در طول دوران تحصیل کافی نباشد. در این شرایط، MacBook Pro 14 مجهز به M5 Pro یا M5 Max یکی از قدرتمندترین گزینههای ۲۰۲۶ است.
نسخه جدید MacBook Pro 14 به نمایشگر Liquid Retina XDR با وضوح 3024×1964 مجهز شده و روشنایی SDR آن در فضای باز میتواند به ۱۰۰۰ نیت برسد؛ نمایشگر همچنین برای محتوای HDR حداکثر روشنایی ۱۶۰۰ نیت دارد.
قدرت پردازشی نیز تفاوت اصلی این مدل با لپتاپهای دانشجویی معمولی است. تراشه M5 Pro از پردازندهای تا ۱۸ هستهای و GPU تا ۲۰ هستهای بهره میبرد و امکان سفارش حافظه یکپارچه بسیار بالا نیز وجود دارد. نسخههای M5 Max حتی تا ۱۲۸ گیگابایت حافظه یکپارچه را پشتیبانی میکنند.
چنین قدرتی برای دانشجویی که با پروژههای سنگین، مدلسازی سهبعدی، تدوین ویدئو، شبیهسازی، برنامهنویسی حرفهای یا پردازش داده کار میکند، اهمیت زیادی دارد. البته قیمت این مدل بهمراتب بیشتر از گزینههای معمولی است و بنابراین برای دانشجویی که تنها به Word، مرور وب و کلاس آنلاین نیاز دارد، خرید آن منطقی نیست. در واقع، هنگام بررسی قیمت لپ تاپ باید مشخص کنید آیا واقعاً به چنین سطحی از توان پردازشی نیاز دارید یا خیر.
|
مشخصات |
جزئیات |
|
پردازنده |
Apple M5 Pro / M5 Max |
|
نمایشگر |
14.2 اینچ Liquid Retina XDR |
|
وضوح تصویر |
3024×1964 پیکسل |
|
نرخ نوسازی |
تا 120 هرتز ProMotion |
|
رم |
24 گیگابایت به بالا |
|
حافظه SSD |
1 ترابایت تا 8 ترابایت |
|
گرافیک |
GPU یکپارچه M5 Pro / M5 Max |
|
وبکم |
12 مگاپیکسل Center Stage |
|
پورتها |
Thunderbolt 5، HDMI، SDXC، MagSafe 3 |
|
باتری |
بیش از 20 ساعت، بسته به پیکربندی |
|
وزن |
حدود 1.6 کیلوگرم |
|
سیستمعامل |
macOS |
|
مناسب برای |
مهندسی، طراحی، تدوین، برنامهنویسی حرفهای و علوم داده |
وقتی صحبت از انتخاب لپ تاپ دانشجویی میشود، قیمت تنها معیار تصمیمگیری نیست. یک لپتاپ مناسب دانشگاه باید ترکیبی از قدرت پردازشی، شارژدهی باتری، وزن مناسب، کیفیت نمایشگر، راحتی کیبورد و البته قیمت منطقی را ارائه دهد. نیاز دانشجوی مهندسی با دانشجوی رشتههای علوم انسانی، مدیریت یا هنر یکسان نیست؛ برای مثال، دانشجوی مهندسی ممکن است به پردازنده قدرتمند و سازگاری با نرمافزارهای تخصصی نیاز داشته باشد، در حالی که برای دانشجوی علوم انسانی، وزن کم، نمایشگر باکیفیت و عمر باتری اهمیت بیشتری دارد.
در این راهنمای خرید لپ تاپ دانشجویی 2026 از مجله تکنولوژی لیپک شش مدل از گزینههای جدید بازار را بررسی میکنیم؛ از لپتاپهای اقتصادی و سبک گرفته تا مدلهای قدرتمند مناسب دانشجویان مهندسی و رشتههای تخصصی.
Apple MacBook Air 13 M5؛ بهترین انتخاب برای بیشتر دانشجویان
اگر قرار باشد تنها یک مدل را برای بیشتر دانشجویان در سال ۲۰۲۶ انتخاب کنیم، MacBook Air 13 با تراشه M5 یکی از جدیترین گزینهها است. نسل جدید مکبوک ایر همچنان روی همان فرمول موفق تمرکز دارد: بدنه سبک، عملکرد بالا، شارژدهی طولانی و عملکرد کاملاً بیصدا. بررسیهای جدید نیز مدل M5 را بهدلیل ترکیب عملکرد، کیفیت ساخت و شارژدهی، یکی از بهترین لپتاپهای سال ۲۰۲۶ معرفی کردهاند.
مکبوک ایر برای دانشجویانی که بیشتر با مرورگر، Microsoft Office، تحقیق، برنامهنویسی، تولید محتوا، جلسات آنلاین و ویرایش سبک عکس و ویدئو سروکار دارند، عملکرد بسیار خوبی ارائه میدهد. طراحی بدون فن نیز باعث میشود هنگام حضور در کلاس یا کتابخانه صدای آزاردهندهای از دستگاه شنیده نشود.
نمایشگر باکیفیت، کیبورد راحت و ترکپد دقیق از دیگر نقاط قوت این لپتاپ هستند. وزن پایین نیز حمل آن را در طول روز دانشگاه ساده میکند. در مقابل، تعداد محدود پورتها و غیرقابلارتقا بودن حافظه و رم همچنان جزو نکاتی هستند که قبل از خرید باید در نظر گرفته شوند.
اگر استفاده شما از لپ تاپ دانشجویی بیشتر به مطالعه، تحقیق، برنامهنویسی، کارهای اداری و فعالیتهای روزمره محدود میشود، MacBook Air M5 میتواند تا سالها پاسخگوی نیازتان باشد. البته اگر به نرمافزارهای تخصصی ویندوز وابسته هستید، قبل از بررسی قیمت لپ تاپ باید سازگاری نرمافزارهای رشته خود با macOS را بررسی کنید.
|
مشخصات |
جزئیات |
|
پردازنده |
Apple M5 |
|
نمایشگر |
13.6 اینچ Liquid Retina |
|
وضوح تصویر |
2560×1664 پیکسل |
|
نرخ نوسازی |
60 هرتز |
|
رم |
16 / 24 / 32 گیگابایت |
|
حافظه SSD |
512 گیگابایت تا 2 ترابایت |
|
گرافیک |
GPU یکپارچه Apple |
|
وبکم |
12 مگاپیکسل Center Stage |
|
پورتها |
2× Thunderbolt 4، جک 3.5 میلیمتری |
|
باتری |
تا حدود 18 ساعت |
|
وزن |
حدود 1.23 کیلوگرم |
|
سیستمعامل |
macOS |
|
مناسب برای |
دانشجویان، برنامهنویسی، تحقیق، تولید محتوا |
Apple MacBook Neo؛ اقتصادیترین مکبوک برای دانشجویان
ورود MacBook Neo در سال ۲۰۲۶ انتخاب یک لپتاپ اپل را برای دانشجویانی که بودجه محدودتری دارند، سادهتر کرده است. این مدل به تراشه A18 Pro، نمایشگر ۱۳ اینچی با وضوح 2408×1506، وبکم 1080p و حداکثر ۵۱۲ گیگابایت حافظه SSD مجهز شده است. همچنین اپل برای آن تا ۱۶ ساعت پخش ویدئو و تا ۱۱ ساعت وبگردی بیسیم اعلام کرده است.
MacBook Neo بیشتر برای دانشجویانی ساخته شده که لپتاپی برای تحقیق، تایپ مقاله، کلاسهای آنلاین، وبگردی، تماشای محتوای آموزشی و استفاده از برنامههای عمومی میخواهند. بنابراین اگر هدف شما پیدا کردن یک لپ تاپ دانشجویی ارزانتر از مکبوک ایر است، Neo ارزش بررسی دارد.
بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لپ تاپ ایسوس برای دانشجویان
البته قیمت پایینتر با چند محدودیت همراه شده است. این لپتاپ تنها ۸ گیگابایت حافظه یکپارچه دارد و از نظر پورت نیز بسیار محدود است؛ بنابراین برای کارهای حرفهای، اجرای پروژههای سنگین یا استفاده از نرمافزارهای تخصصی، MacBook Air یا MacBook Pro انتخاب منطقیتری خواهد بود.
با این حال، برای دانشجویی که بیشتر بهدنبال دستگاهی سبک، کمصدا و بادوام است، MacBook Neo میتواند گزینه جذابی باشد. هنگام مقایسه قیمت لپ تاپ نیز باید توجه داشت که حافظه ۲۵۶ یا ۵۱۲ گیگابایتی آن برای استفاده روزمره مناسب است، اما امکان ارتقای سختافزاری در آینده وجود ندارد.
|
مشخصات |
جزئیات |
|
پردازنده |
Apple A18 Pro |
|
نمایشگر |
13.0 اینچ Liquid Retina |
|
وضوح تصویر |
2408×1506 پیکسل |
|
نرخ نوسازی |
60 هرتز |
|
رم |
8 گیگابایت |
|
حافظه SSD |
256 / 512 گیگابایت |
|
گرافیک |
GPU یکپارچه Apple |
|
وبکم |
1080p |
|
پورتها |
USB-C، USB-C با قابلیت شارژ |
|
باتری |
تا 16 ساعت پخش ویدئو |
|
وزن |
حدود 1.23 کیلوگرم |
|
سیستمعامل |
macOS |
|
مناسب برای |
مطالعه، وبگردی، کلاس آنلاین و کارهای روزمره |
Microsoft Surface Laptop؛ لپ تاپ ویندوزی ایدهآل برای دانشگاه
اگر به ویندوز وابسته هستید اما همچنان لپتاپی سبک، زیبا و کممصرف میخواهید، سری Surface Laptop یکی از بهترین گزینهها در راهنمای خرید لپ تاپ دانشجویی 2026 است. Surface Laptop در اندازههای مختلف عرضه میشود و مدلهای مجهز به تراشههای Snapdragon X همچنان یکی از گزینههای قدرتمند برای استفاده روزمره، مطالعه، برنامهنویسی و کارهای اداری محسوب میشوند. نمایشگر لمسی PixelSense با نسبت تصویر 3:2 فضای عمودی بیشتری برای مطالعه اسناد و صفحات وب در اختیار کاربر قرار میدهد و نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز نیز اسکرول و حرکت بین پنجرهها را روانتر میکند.
یکی از مهمترین مزایای Surface Laptop شارژدهی بالای آن است. مایکروسافت برای برخی مدلهای این خانواده تا ۲۳ ساعت پخش ویدئو را اعلام کرده است؛ البته میزان واقعی شارژدهی به مدل و نوع استفاده بستگی دارد.
در مقابل، اگر دانشجوی مهندسی هستید و به نرمافزارهایی وابستهاید که هنوز برای معماری ARM بهینه نشدهاند، باید قبل از خرید بررسی دقیقی انجام دهید. ویندوز روی ARM در سال ۲۰۲۶ بسیار بالغتر از نسلهای اولیه شده، اما همچنان برخی درایورها، نرمافزارهای تخصصی و ابزارهای قدیمی ممکن است با محدودیت مواجه شوند.
بنابراین Surface Laptop برای دانشجویان مدیریت، علوم انسانی، حقوق، اقتصاد، برنامهنویسی و بسیاری از رشتههای دانشگاهی انتخاب بسیار خوبی است؛ اما برای برخی رشتههای مهندسی، سازگاری نرمافزار باید پیش از مقایسه قیمت لپ تاپ بررسی شود.
|
مشخصات |
جزئیات |
|
پردازنده |
Snapdragon X Plus / X Elite |
|
نمایشگر |
13.8 یا 15 اینچ PixelSense |
|
وضوح تصویر |
2304×1536 پیکسل/ 2496×1664 پیکسل |
|
نرخ نوسازی |
تا 120 هرتز |
|
نوع نمایشگر |
لمسی |
|
رم |
16 / 32 / 64 گیگابایت |
|
حافظه SSD |
256 گیگابایت تا 1 ترابایت |
|
گرافیک |
Qualcomm Adreno |
|
وبکم |
1080p |
|
پورتها |
USB-C، USB-A، Surface Connect |
|
باتری |
تا حدود 20 تا 23 ساعت، بسته به مدل |
|
وزن |
حدود 1.3 تا 1.66 کیلوگرم |
|
سیستمعامل |
Windows 11 |
|
مناسب برای |
دانشجویان علوم انسانی، مدیریت، برنامهنویسی و استفاده روزمره |
ASUS Vivobook 14 (2026)؛ انتخاب اقتصادی و متعادل
برای دانشجویی که نمیخواهد هزینه زیادی برای خرید لپتاپ بپردازد، ASUS Vivobook 14 مدل ۲۰۲۶ یکی از گزینههای جذاب است. این مدل بیشتر از آنکه روی ظاهر لوکس یا امکانات تجملاتی تمرکز کند، روی سه ویژگی مهم یعنی عملکرد مناسب، ارگونومی و قیمت منطقی تاکید کرده است.
نسخه ۲۰۲۶ با پردازندههای جدید AMD Ryzen AI 400 عرضه شده و بهدلیل عملکرد مناسب، مصرف انرژی خوب، وزن پایین، مجموعه پورتهای کامل و قیمت اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.
این مشخصات باعث میشوند Vivobook 14 برای دانشجویانی که همزمان چندین تب مرورگر، Word، PowerPoint، نرمافزارهای آموزشی و کلاس آنلاین را اجرا میکنند، انتخاب مناسبی باشد. کیبورد و تاچپد نیز برای استفاده روزمره عملکرد خوبی دارند و مجموعه پورتهای متنوع، اتصال فلش، نمایشگر خارجی و تجهیزات جانبی را سادهتر میکند.
نقطه ضعف این مدل، نمایشگر و وبکم است که در سطح لپتاپهای پریمیوم قرار نمیگیرند. بنابراین اگر کیفیت صفحهنمایش برای شما اولویت دارد، بهتر است گزینههایی با پنل OLED را نیز بررسی کنید. در مجموع، Vivobook 14 یکی از انتخابهای منطقی در بخش اقتصادی لپ تاپ دانشجویی محسوب میشود.
|
مشخصات |
جزئیات |
|
پردازنده |
AMD Ryzen AI 400 Series |
|
نمایشگر |
14 اینچ |
|
وضوح تصویر |
تا 1920×1200 پیکسل |
|
نوع پنل |
IPS |
|
نرخ نوسازی |
تا 60 هرتز |
|
رم |
16 گیگابایت |
|
حافظه SSD |
512 گیگابایت |
|
گرافیک |
AMD Radeon یکپارچه |
|
وبکم |
HD / FHD، بسته به پیکربندی |
|
پورتها |
USB-C، USB-A، HDMI |
|
باتری |
حدود یک روز کاری، بسته به پیکربندی |
|
وزن |
حدود 1.4 کیلوگرم |
|
سیستمعامل |
Windows 11 |
|
مناسب برای |
دانشجویان با بودجه متوسط، آفیس، تحقیق و برنامهنویسی سبک |
Acer Chromebook Plus Spin 514؛ اقتصادی، سبک و مناسب کلاسهای آنلاین
اگر بیشتر فعالیتهای دانشگاهی شما در مرورگر انجام میشود، Chromebook میتواند جایگزینی ارزانتر برای لپتاپهای ویندوزی باشد. در سال ۲۰۲۶، Acer Chromebook Plus Spin 514 یکی از گزینههای قابل توجه در این دسته است. این لپتاپ با طراحی 2-in-1 امکان استفاده در حالت لپتاپ و تبلت را فراهم میکند و نمایشگر لمسی ۱۴ اینچی آن برای یادداشتبرداری، مطالعه و استفاده در کلاسهای آنلاین کاربردی است. نسخه مورد بررسی از ۱۲ گیگابایت رم و ۲۵۶ گیگابایت SSD استفاده کرده و از Wi-Fi 7 نیز پشتیبانی میکند.
مزیت اصلی ChromeOS، سادگی و سرعت آن است. اگر بیشتر کارهای شما شامل Google Docs، Gmail، مرور وب، کلاسهای آنلاین، سرویسهای ابری و تماشای ویدئوهای آموزشی است، چنین دستگاهی میتواند نیازتان را با هزینه کمتر برطرف کند. البته ChromeOS برای همه دانشجویان مناسب نیست. اگر به نسخه دسکتاپ نرمافزارهایی مانند برخی ابزارهای مهندسی، نرمافزارهای تخصصی طراحی یا برنامههای حرفهای ویندوز نیاز دارید، بهتر است سراغ لپتاپ ویندوزی بروید.
بنابراین این مدل را باید بیشتر به دانشجویانی پیشنهاد کرد که اولویت آنها قیمت لپ تاپ پایین، وزن مناسب و شارژدهی خوب است و بخش عمده فعالیتهای دانشگاهی خود را بهصورت آنلاین انجام میدهند.
|
مشخصات |
جزئیات |
|
پردازنده |
Intel Core 3 / Core i3، بسته به پیکربندی |
|
نمایشگر |
14 اینچ |
|
وضوح تصویر |
1920×1200 پیکسل |
|
نوع نمایشگر |
IPS لمسی |
|
طراحی |
2-in-1 |
|
رم |
8 / 12 / 16 گیگابایت |
|
حافظه |
128 / 256 گیگابایت SSD |
|
گرافیک |
Intel Graphics |
|
وبکم |
Full HD |
|
پورتها |
USB-C، USB-A، HDMI |
|
باتری |
بیش از 10 ساعت |
|
وزن |
حدود 1.5 کیلوگرم |
|
سیستمعامل |
ChromeOS |
|
مناسب برای |
کلاس آنلاین، Google Docs، وبگردی و مطالعه |
Apple MacBook Pro 14 M5 Pro؛ قدرتمندترین انتخاب برای دانشجویان تخصصی
برای دانشجویان رشتههایی مانند مهندسی، معماری، علوم داده، تدوین ویدئو، هوش مصنوعی و طراحی حرفهای، یک لپتاپ معمولی ممکن است در طول دوران تحصیل کافی نباشد. در این شرایط، MacBook Pro 14 مجهز به M5 Pro یا M5 Max یکی از قدرتمندترین گزینههای ۲۰۲۶ است.
نسخه جدید MacBook Pro 14 به نمایشگر Liquid Retina XDR با وضوح 3024×1964 مجهز شده و روشنایی SDR آن در فضای باز میتواند به ۱۰۰۰ نیت برسد؛ نمایشگر همچنین برای محتوای HDR حداکثر روشنایی ۱۶۰۰ نیت دارد.
قدرت پردازشی نیز تفاوت اصلی این مدل با لپتاپهای دانشجویی معمولی است. تراشه M5 Pro از پردازندهای تا ۱۸ هستهای و GPU تا ۲۰ هستهای بهره میبرد و امکان سفارش حافظه یکپارچه بسیار بالا نیز وجود دارد. نسخههای M5 Max حتی تا ۱۲۸ گیگابایت حافظه یکپارچه را پشتیبانی میکنند.
چنین قدرتی برای دانشجویی که با پروژههای سنگین، مدلسازی سهبعدی، تدوین ویدئو، شبیهسازی، برنامهنویسی حرفهای یا پردازش داده کار میکند، اهمیت زیادی دارد. البته قیمت این مدل بهمراتب بیشتر از گزینههای معمولی است و بنابراین برای دانشجویی که تنها به Word، مرور وب و کلاس آنلاین نیاز دارد، خرید آن منطقی نیست. در واقع، هنگام بررسی قیمت لپ تاپ باید مشخص کنید آیا واقعاً به چنین سطحی از توان پردازشی نیاز دارید یا خیر.
|
مشخصات |
جزئیات |
|
پردازنده |
Apple M5 Pro / M5 Max |
|
نمایشگر |
14.2 اینچ Liquid Retina XDR |
|
وضوح تصویر |
3024×1964 پیکسل |
|
نرخ نوسازی |
تا 120 هرتز ProMotion |
|
رم |
24 گیگابایت به بالا |
|
حافظه SSD |
1 ترابایت تا 8 ترابایت |
|
گرافیک |
GPU یکپارچه M5 Pro / M5 Max |
|
وبکم |
12 مگاپیکسل Center Stage |
|
پورتها |
Thunderbolt 5، HDMI، SDXC، MagSafe 3 |
|
باتری |
بیش از 20 ساعت، بسته به پیکربندی |
|
وزن |
حدود 1.6 کیلوگرم |
|
سیستمعامل |
macOS |
|
مناسب برای |
مهندسی، طراحی، تدوین، برنامهنویسی حرفهای و علوم داده |
بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لپ تاپ در ایران
جمعبندی؛ بهترین لپ تاپ دانشجویی 2026 کدام است؟
انتخاب بهترین لپ تاپ دانشجویی در سال ۲۰۲۶ بیش از هر چیز به رشته تحصیلی، بودجه و نوع استفاده شما بستگی دارد. اگر وزن کم، شارژدهی و عملکرد متعادل برایتان مهم است، MacBook Air M5 یکی از بهترین انتخابهای همهجانبه است. اگر بودجه محدودتری دارید و به macOS علاقهمند هستید، MacBook Neo گزینه اقتصادیتری محسوب میشود.
در دنیای ویندوز، Surface Laptop تجربهای پریمیوم با نمایشگر لمسی، شارژدهی بالا و طراحی سبک ارائه میدهد؛ در حالی که ASUS Vivobook 14 انتخابی اقتصادیتر برای استفادههای روزمره دانشگاهی است. اگر تقریباً تمام کارهای شما آنلاین است، Acer Chromebook Plus Spin 514 میتواند هزینه خرید را کاهش دهد. در نهایت، دانشجویان رشتههای تخصصی که به توان پردازشی بالا نیاز دارند، بهتر است به سراغ MacBook Pro 14 مجهز به M5 Pro یا M5 Max بروند.










