بهترین صفحه نمایش گوشی کدام است؟

بهترین صفحه نمایش گوشی کدام است؟

تا به حال به این نکته دقت کرده اید که صفحه نمایشگر گوشی، دنیای مجازی را رنگی تر و قشنگ تر به ما نشان می دهد؟ یک لحظه تصور کنید، صفحه نمایشگر مثل یک آکواریوم زیبا است و ما از پشت شیشه با دنیای هیجان انگیز ماهی ها آشنا می شویم. پس هر چه این آکواریوم را جذاب تر بسازیم، راحت تر با آن ارتباط برقرار می کنیم. این مثال را زدم تا تاکید کنم که چقدر صفحه نمایشگر اهمیت دارد. پس باید قبل از خرید آن دقت لازم را داشته باشیم تا به نتیجه دلخواه برسیم. به طور کلی عوامل مهمی دست به دست هم می دهند تا یک صفحه نمایشگر برای کاربران جذاب تر به نظر برسد. قبل از اینکه به این سوال جواب بدهیم که بهترین صفحه نمایش گوشی کدام است؟ باید با ویژگی مهم نمایشگرها آشنا شویم. در ادامه به نکات کلیدی آن اشاره خواهم کرد.

رزولوشن بالاتر، صفحه نمایشگر واضح تر است

یکی از ویژگی هایی که بهترین صفحه نمایش گوشی را می سازد، رزولوشن است. این یک اصل مهم در انتخاب صفحه نمایشگر است. هر چه رزولوشن بیشتر باشد، تصاویر در نمایشگر واضح تر به نظر می رسند. یادتان هست به آکواریوم اشاره کردم هرچه شیشه آکواریوم شفاف تر باشد، ماهی ها قشنگ تر نمایش داده می شوند. به طور کلی رزولوشن به تعداد پیکسل های افقی و عمودی گفته می شود. به این صورت که مثلا رزولوشن 1920 در 1080 عدد اول عرض 1920 پیکسل عرض و 1080 پیکسل ارتفاع را نشان می دهد.

نسبت ابعاد  طول به عرض

نسبت ابعاد طول به عرض
نسبت ابعاد طول به عرض

نسبت ابعاد نسبت طول به عرض نمایشگر گفته می شود. مثلا نسبت 1:1 به شکل مربع است به این معنی که صفحه نمایشگر نسبت طول و عرض برابر دارد. اما رایج ترین نسبت 16:10 یا 3:2 است که درنمایشگرهای موبایل دیده می شود. صفحه نمایشگر 16:9 این امکان را به شما می دهد که محتوای بیشتری را بدون نیاز به اسکرول کردن در صفحه  نمایشگر مشاهده کنید.

زاویه ی دید و میزان وسعت دید کاربر

زاویه ی دید، میزان وسعت دید کاربر نسبت به صفحه نمایشگر را نشان می دهد. البته این نکته با در نظرگرفتن حفظ کیفیت تصویر و رنگ ها سنجیده می شود.  اگر می خواهید وسعت زاویه دید نمایشگر را بررسی کنید، باید ببینید که آیا می توانید تمام صفحه نمایشگر را مشاهده کنید یا محدودیت دارید؟ به طور کلی صفحه نمایشگرها در یک زاویه دید بیشتر افقی و زاویه دید کمتر در بعد عمودی ساخته می شوند. تا از این طریق کاربر به وسعت دید بیشتری دست پیدا کند. صفحه نمایشگرهای با فناوری IPS,OLED وسیع ترین زاویه دید را دارند. اما برعکس زاویه دید در صفحه نمایشگرهای VA,TN کمتر است.

نرخ تازه سازی صفحه نمایشگر

نرخ تازه سازی صفحه نمایشگر
نرخ تازه سازی صفحه نمایشگر

نرخ تازه سازی، تعداد دفعاتی است که نمایشگر هر ثانیه به روز می شود. واحد اندازه گیری نرخ تازه سازی هرتز است. استاندارد نرخ تازه سازی نمایشگرهای گوشی 60 هرتزی است به این معنی که نمایشگر می تواند 60 بار در ثانیه تغییر کند. نرخ تازه سازی اهمیت زیادی در صفحه نمایشگر دارد زیرا هرچه نرخ تازه سازی بیشتر باشد، تصاویر روان تر نمایش داده می شوند. نرخ تازه سازی دو ویژگی دارد. نرخ فریم محتوا و نرخ تازه سازی نمایشگر. هر چه نرخ تازه سازی گوشی با محتوا (مثل ویدیو) هم خوانی داشته باشد، تصاویر با کیفیت بالاتری نشان داده می شوند. با نرخ تازه سازی بالاتر روانی و نرمی بیشتری را تجربه خواهید کرد. این روانی را شما در تعامل با دستگاه نیز حس می کنید، مثلا در نمایشگر 120 هرتزی، ماوس حرکات نرم تری خواهد داشت.

نرخ تازه سازی متغیر یا VRR

این نمایشگرها به نرخ تازه سازی مشخصی وفادار نیستند. آن ها به راحتی می توانند نرخ تازه سازی را با نرخ محتوا تغییر دهند. برخی نمایشگرها این قدرت را ندارند که نرخ تازه سازی متغیری را دریافت کنند، و در نهایت با پارگی صفحه مواجه خواهند شد. اما فناوری VRR مساله پارگی را برطرف می کند. کاهش تغییر فریم هنگام نمایش محتوای ثابت، نقش مهمی در بهبود عملکرد نمایشگر و  عمر باتری دارد. به طور کلی نرخ تازه سازی متغیر در گوشی های هوشمند محبوبیت زیادی دارد. البته این را هم مد نظر قرار دهید که همه به ویژگی نرخ تازه سازی متغیر نیازی ندارند.

زمان پاسخگویی نمایشگر

زمان پاسخگویی نمایشگر
زمان پاسخگویی نمایشگر

زمان پاسخگویی به مدت زمان تغییر رنگ در نمایشگر اشاره می کند. مثلا زمانی که مانیتور نیاز دارد تا از سیاه به سفید یا خاکستری تغییر پیدا کند. این زمان قابل اندازه گیری است. هرچه زمان پاسخ کوتاه تر باشد، تصاویر کمتر درگیر تاری می شوند. مطلوب ترین زمان پاسخگویی حدود 10 میلی ثانیه است، در نتیجه شما محتوای باکیفیت بیشتری تحویل می گیرید. اما مانیتورهای بازی ادعا می کنند، حتی می توانند نرخ پاسخگویی 1 میلی ثانیه را اجرا کنند، اگر بخواهیم دقیق تر نگاه کنیم، 5 میلی ثانیه زمان واقع بینانه ای تری به شمار می رود. بهترین زمان پاسخگویی برای گیمرهای حرفه ای زیر 10 میلی ثانیه است. اما برای کاربران عمومی تر زمان پاسخگویی اهمیت کمتری دارد. مثلا نسبت به گیمرها گوشی دانش آموزی کمتر به این ویژگی نیاز پیدا می کند.

سایز نمایشگرهای گوشی

یکی از مهم ترین معیارهای نمایشگر سایز آن است. زیرا هر چه اندازه نمایشگر بیشتر باشد، کاربر دید بهتری را تجربه خواهد کرد. نمایشگرهای گوشی اندازه های متنوعی دارند. این ابعاد شامل 5 ، 5:5 و 6 اینچی است. نمایشگرهای 5 اینچی بهترین گزینه برای کارهای معمولی و روزمره هستند، به راحتی در دست قرار می گیرند و این را هم در نظر داشته باشید که نمایشگرهای 5 اینچی، تعداد پیکسل های کمتری دارند.  اما گزینه 5:5 اینچی بیشتر برای بازی ها استفاده می شوند و تجربه نمایش تصاویر در آن بهتر خواهد بود. نکته منفی نمایشگرهای 5:5 اینچی اندازه آن است زیرا جمع و جور نیست و به راحتی در جیب قرار نمی گیرد. بزرگترین سایز نمایشگرهای 6 اینچی است. و محبوب ترین سایز نمایشگر برای تماشای فیلم و بازی های هیجان انگیز به شمار می رود. اما نمایشگرهای 6 اینچی سنگین وزن تر هستند.

انواع فناوری در صفحه نمایشگر

انواع فناوری در صفحه نمایشگر
انواع فناوری در صفحه نمایشگر

نمایشگرهای گوشی دارای فناوری های متعددی هستند. هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند و شما باید براساس نیازتان انتخاب کنید. انواع نمایشگرهای گوشی شامل ,Super Amoled plus IPS,TFT,OLEd,Amoled,Super Amoled است. م نمایشگرهای آمولد و سوپرآمولد ویژگی نمایشگرهای پرچمدار است. رنگ ها در نمایشگرهای آمولد و سوپرآمولد شور و نشاط بیشتری را به نمایش می گذارند. سوپرآمولد نیز توسط شرکت سامسونگ ساخته شده است که تجربه نمایش فوق العاده را به کاربر می دهد. این نوع نمایشگر رنگ های تیره  و مشکی را به خوبی نمایش می دهند. مثلا در مقایسه گوشی A51 با A71 سامسونگ، گوشی A71 دارای پوششplus SuperAmoled و A51 از نمایشگر با فناوری Amoled برخوردار است.

فناوری MEMC، تطبیق نرخ تازه سازی و فریم محتوا

فناوری MEMC مخفف Motion Estimation,Motion Compensation است. نرخ تازه سازی  را با نرخ فریم محتوا تطبیق می دهد. این ویژگی حرکت آینده فریم را تخمین می زند و فریم های مصنوعی می سازد تا تعادلی بین آن دو برقرار کند. مثلا فیلمی با سرعت 24 فریم بر ثانیه فیلم برداری می شوند، اما ویدیو در گوشی شما با فریم بیشتری مثلا 30 فریم در ثانیه ذخیره می شود. درحقیقت تصویر را دو یا چهاربرابر می کند. این ویژگی باعث می شود تصاویر روان تر نمایش داده شوند. به طور کلی اگر گوشی شما نرخ تازه سازی 120 هرتزی داشته باشد اما فیلم مد نظر با سرعت 60 فریم در ثانیه گرفته شود، نرخ تازه سازی 120 هرتزی نمی تواند تمام قدرتش را به نمایش بگذارد، اما وقتی نرخ محتوا و نرخ تازه سازی در یک کفه ترازو قرار گیرند، تجربه ایده آلی از تصویر را تجربه خواهید کرد.

روشنایی صفحه نمایشگر

روشنایی صفحه نمایشگر
روشنایی صفحه نمایشگر

روشنایی نمایشگر بر چه اصلی بررسی می شه؟ به میزان نوری که نمایشگر قادر به تولید است. به طور کلی هر چه روشنی نمایشگر بیشتر باشد، کاربر می تواند جزییات بیشتری از تصاویر را مشاهده کند و از همه مهم تر اینکه چشم ها محافظت می شوند. اگر دقت کرده باشید در سال های اخیر میزان روشنایی در صفحه نمایشگرهای گوشی بیشتر شده است، و تلفن های همراه در بیرون از خانه کاربرد بیشتری دارند، دلیل آن نیز میزان افزایش دید نمایشگرهای گوشی در زیر نور خورشید است. واحد اندازه گیری روشنایی نیت است و برخی از گوشی های پرچمدار مانند گلکسی S21 بیش از 1000 نیت را پشتیبانی می کنند. به این معنی که در یک اتاق تاریک همه چیز قابل مشاهده است. برعکس میزان روشنایی در گوشی اقتصادی بین 250 تا 300 نیت است.

کنتراست، تعیین مرز روشنایی و تاریکی

کنتراست جزییات تصاویر را به خوبی تشخیص می دهد. درحقیقت روشنایی و تاریکی را از یکدیگر تفکیک می کند. طبیعتا کنتراست بالا این تفاوت را به زیبایی نشان می دهد. مثلا وقتی بخواهید از آسمان زیبا و پرستاره شب عکس بگیرید، اگر کنتراست نمایشگر گوشی پایین باشد، تاریکی دیده نمی شود. بنابراین واجب است که نمایشگر رنگ سیاه تولید کند تا تمام قسمت های تصویر نمایش داده شود.  البته این موضوع را در نظر بگیرید که میزان روشنایی می تواند علت داغ شدن گوشی باشد. که خب دردسر های خودش را دارد که در مقالات دیگر در سایت لیپک به صورت کامل به آن پرداخته ایم.

تاریک سازی منطقه ایLocal dimming

تاریک سازی منطقه ایLocal dimming
تاریک سازی منطقه ایLocal dimming

این فناوری تکمیل کننده ویژگی کنتراست است. به این معنی که این فناوری قادر است نور پس زمینه LCD را به مناطق جداگانه تقسیم کند. مناطقی که نور فرستاده می شود LED ها هستند. و Local dimming در بخش های مورد نیاز با خاموش کردن یک LED سیاهی را با شدت بیشتری نمایش می دهد. و بخشی از صفحه را که به نور کمتری نیاز دارد، خاموش می کند. هر چه مناطق قابل کنترل بیشتر باشد، کیفیت تصاویر افزایش پیدا می کند، زیرا میزان نور صفحه نمایشگر با دقت بیشتری کنترل می شوند.

عمق یا بازتولید تعداد رنگ در نمایشگر

عمق بیت به تعداد رنگ ها در صفحه نمایشگر اشاره دارد. ویژگی عمق بیت این اطمینان را به شما می دهد که می توانید جزییات رنگ بیشتری را در نمایشگر مشاهده کنید. یک صفحه نمایشگر 8 بیتی را در نظر بگیرید. این نمایشگر می تواند  256 نوع از رنگ ها را بازتولید کند. اما یک نمایشگر 24 بیتی، 16 میلیون رنگ را نمایش می دهد. به طور کلی کاهش تعداد رنگ ها، بر روی کیفیت تصاویر تاثیر منفی خواهد گذاشت. فناوری عمق بیت، نمایشگر رنگی تر و هیجان انگیزتری به کاربر ارایه می دهد. بنابراین برای گیمرها یک ویژگی اساسی به شمار می رود.

محدوده  نمایش رنگ ها در نمایشگر

محدوده نمایش رنگ ها در نمایشگر
محدوده نمایش رنگ ها در نمایشگر

به طور کلی گاموت یا محدوده رنگی به  مجموعه رنگ هایی گفته می شود که انسان می تواند آن را مشاهده کند. این فناوری نشان می دهد که یک نمایشگر چقدر از پالت رنگی تصویر را می تواند بازتولید کند. طبیعتا یک صفحه نمایشگر با فناوری گاموت در قیمت گوشی تاثیر گذار خواهد بود.

HDR

فناوری HDR قول یک تصویر فوق العاده با طیف وسیعی از رنگ ها را به شما می دهند. به این معنی که نمایش تصاویر با طیف رنگی گسترده و با در نظر گرفتن جزییات تصویر در مناطق تاریک و روشن را به عهده می گیرند. اما نکته مهم این است که فناوری HDR این ویژگی را به طور یکسان نمایش می دهد یعنی شما تصاویر را در منطقه ای بیش از حد روشن یا تیره نخواهید دید. سه معیار اصلی فناوری HDR دارد، روشنایی، گستره رنگ های گاموت و نسبت کنتراست که براساس آن سنجیده می شود. به طور کلی گوشی هایی با فناوری HDR بین کاربران گوشی های هوشمند متداول است. لازم به ذکر است که گوشی های پرچمدار سامسونگ از کنتراست بالا، روشنایی و طیف رنگی وسیعی برخوردار هستند.

نمایشگرهای چند مانیتوری

همانطور که از اسم آن مشخصه، این نمایشگرها ابعادی بیش از اندازه استاندارد دارند. این نمایشگرها را به افرادی پیشنهاد میکنم  که به دنبال ابعادی بیش از 16:9 می گردند. نمایشگرهای عریض تجربه فوق العاده بازی های سه بعدی را به کاربر می دهند، همچنین تماشای فیلم در آن بسیار متفاوت خواهد بود.

چگونه یک نمایشگر با کیفیت انتخاب کنم؟

تا این جا به تمام ویژگی های ضروری نمایشگرهای گوشی اشاره کردم. بازار گوشی های هوشمند پر از انوع تکنولوژی های نمایشگرهای متعدد است و بهترین صفحه نمایش گوشی تنها براساس نیاز شما تعریف می شود. اگر یک گیمر حرفه ای هستید، قطعا باید دنبال نمایشگرهایی با نرخ تازه سازی بالا باشید و البته هیجان یک بازی در گرو یک نمایشگر بزرگ است و در نهایت انتخاب بین گیمرها شخصی می شود. اما اگر یک کاربر ساده هستید  و فقط کار شما با گوشی وب گردی و چک ایمیل است، پس شاید به ویژگی های خاصی برای نمایشگر نیاز نداشته باشید. قطعا می توانید بعد از اینکه هدف را مشخص کردید، نمایشگر مطابق خواسته تان خریداری کنید.

منبع: androidauthority

دانستنی های بیشتر درباره : موبایل
تیم محتوای ریراکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *