مقایسه پرچم‌دارهای سامسونگ و اپل Samsung S21 vs Iphone 13

مقایسه-پرچم-دارهای-سامسونگ-و-اپل

جایزه جذاب‌ترین مقایسه امسال به مقایسه پرچم‌دارهای شرکت سامسونگ و اپل تعلق می‌گیره. شما در هنگام خرید گوشی موبایل جدید به کدوم یکی از ویژگی‌های گوشی هوشمند جذب می‌شین؟ امروز می‌خوایم دو تا از پرچم‌دارای بازار گوشی‌های هوشمند رو باهم مقایسه کنیم. سری اول از شرکت سامسونگ با نام Samsung S21 و سری دوم از شرکت اپل با نام iPhone 13.

در نگاه اولیه به صفحه نمایش این دو گوشی، متوجه تفاوت طراحی دوربین سلفی می‌شیم. دوربین سلفی سامسونگ S21 در حفره‌ای بالای صفحه نمایش قرار گرفته که این طراحی باعث استفاده‌ی بیشتر کاربر از صفحه نمایش می‌شه. طراحی دوربین سلفی آیفون 13 نسبت به نسل قبلیش یعنی آیفون 12 در ناچ کوچکتری قرار گرفته که ناچ طراحی شده در آیفون 13 نسبت به آیفون 12 میزان دید کاربر و استفاده از صفحه نمایش رو افزایش داده. تفاوت‌هایی در صفحه نمایش این دو پرچم‌دار وجود داره که در ادامه بهشون اشاره می‌کنیم …

پرچم‌دارهای سامسونگ و اپل از چه صفحه نمایشی استفاده می‌کنن

صفحه نمایش سامسونگ S21 نسبت به آیفون 13 در اندازه‌ی بزرگ‌تری به کاربران ارائه شده. در پنل‌های استفاده شده در صفحه نمایش این دو پرچم‌دار شاهد تفاوت‌هایی هستیم که باعث شده طرفداران بتونن از روی نیاز و یا علاقه به فناوری‌های استفاده شده در این گوشی‌ها انتخاب بهتری داشته باشن. برای اطلاع از اینکه یه صفحه نمایش خوب چه ویژگی‌هایی داره و چه انواعی می‌تونین نوشتار بهترین صفحه نمایش گوشی رو مطالعه کنین. خب بریم ببینیم پنل‌های صفحه نمایش گوشی‌های آیفون 13 و اس 21 چی هستن.

صفحه نمایش پرچم‌دارهای سامسونگ و اپل
صفحه نمایش پرچم‌دارهای سامسونگ و اپل

شرکت اپل از فناوری Super Retina XDR OLED در صفحه نمایش گوشی‌های آیفون 13 استفاده کرده این در حالیه که در پنل به کار رفته برای سامسونگ S21 از Dynamic AMOLED 2X استفاده شده. گوشی‌های S21 و S21 Ultra سامسونگ از صحفه نمایشی با نرخ تازه سازی تصویر(Refresh Rate) در حدود 120Hz استفاده می‌‌کنن این در حالیه که تنها Iphone 13 Pro و Iphone 13 Pro Max از سری آیفون‌های 13 دارای 120Hz نرخ تازه سازی تصویرن. گوشی‌های سامسونگ از نسبت صفحه نمایش 87 درصدی نسبت به بدنه‌ی گوشی بهره بردن این درحالیه که این نسبت در گوشی‌های آیفون به 86 درصد کاهش پیدا کرده. این تفاوت چیزی نیست که کاربران بتونن در استفاده از دوتا دستگاه متوجهش بشن ولی این تفاوت وقتی با کوچک‌تر بودن طراحی دوربین سلفی ادغام می‌شه، تفاوت ملموس‌تر می‌شه.

رزولوشن و تراکم پیکسل

در بین سری گوشی‌های سامسونگ S21 و آیفون 13 بیشترین رزولوشن صفحه نمایش، در گوشی Samsung S21 Ultra استفاده شده که در حدود 1440 در 3200 پیکسل است و تراکم پیکسل استفاده شده برای این گوشی در حدود 515 پیکسل بر هر اینچه. در مقایسه این صفحه نمایش با Iphone 13 Pro Max، رزولوشن استفاده شده در آیفون 1284 در 2778 پیکسله و تراکم پیکسل نیز 458 پیکسل بر هر اینچه. با مقایسه رزولوشن و تراکم Samsung S21 Ultra و Iphone 13 Pro Max متوجه تفاوت این دو صفحه نمایش می‌شیم ولی لزوما صفحه نمایش سامسونگ رو نمی‌تونیم برتر ببینیم زیرا پنل‌های استفاده شده در صفحه نمایش‌ها با هم تفاوت داره.

از فناوری‌های استفاده شده در صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند می‌تونیم به Nits اشاره کنیم. این فناوری برای سنجش میزان روشنایی صفحه نمایش به کار میره، حالا بریم این فناوری رو در گوشی‌های سامسونگ و آیفون مقایسه کنیم. شرکت سامسونگ برای صفحه نمایش پرچم‌دار خود یعنی Samsung S21 و Samsung S21 Ultra از میزان روشنایی (Nits) بالاتری نسبت به سری آیفون 13 استفاده کرده. این تفاوت 200 تا 500 Nits است که کاربران به راحتی می‌تونن در هنگام استفاده و مقایسه این پرچمداران به خوبی این تفاوت رو درک کنن.

دوربین‌های چندگانه

در سری پرچم‌دارهای این سال سامسونگ یعنی Samsung S21 و Samsung S21 Ultra شاهد دوربین‌های 3 گانه در Samsung S21 و 4 عدد دوربین در Samsung S21 Ultra هستیم. این در حالیه که سری آیفون‌های 13 دارای 2 الی 3 دوربین هستن. دوربین‌های استفاده شده در گوشی‌های شرکت سامسونگ از یک ویژگی جالب بهره‌مند شده اونم اینه که دوربین‌های اصلی طراحی شده در این سری گوشی‌ها با هم تفاوت دارن.

این تفاوت در دوربین‌های اصلی و تله فوتو است. به این صورت که دوربین اصلی طراحی شده در Samsung S21 از 12 مگاپیکسل رزولوشن استفاده می‌کنه. ولی حسگر تله فوتو دارای 64 مگاپیکسل رزولوشنه. این در حالیه که دوربین اصلی گوشی Samsung S21 Ultra دارای رزولوشن 108 مگاپیکسله و حسگر تله فوتو این گوشی دارای رزولوشن 10 مگاپیکسله.

دوربین‌های چندگانه پرچم‌دارهای سامسونگ و آیفون در قاب پشتی
دوربین‌های چندگانه پرچم‌دارهای سامسونگ و آیفون در قاب پشتی

دوربین‌های طراحی شده در آیفون 13

در طراحی دوربین‌های سری آیفون 13 همه‌ی مدل‌ها دارای رزولوشن 12 مگاپیکسله. تو این مرحله نباید دوربین‌های آیفون و سامسونگ رو از نظر مقدار رزولوشن با هم‌دیگه مقایسه کنیم. عکس‌های گرفته شده توسط هر دو سری گوشی‌ها دارای کیفیت و وضوح باورنکردنی هستن که حس فوق‌العاده‌ای رو به کاربران هدیه می‌کنه. نمی‌تونیم بگیم عکس‌های گرفته شده توسط سری آیفون بهترن یا سامسونگ به این دلیل که برای بیان این برتری خیلی ویژگی‌ها تاثیر گذاره. عکس‌های گرفته شده در گوشی‌های آیفون توسط صفحه نمایش Super Retina XDR OLED نمایش داده می‌شه. این در حالیه که عکس‌های گوشی سامسونگ در صفحه نمایش Dynamic AMOLED 2X نمایش داده می‌شه و بیان اینکه کدوم گوشی بهترین عملکرد رو داره کار سختیه.

سخت افزارهای قدرتمند پرچم‌دارهای سامسونگ و اپل

چیپست به کار رفته در سری گوشی آیفون‌های 13 یکسانه و از فناوری Apple A15 Bionic با طراحی 5 نانومتری بهره می‌بره. سخت افزار استفاده شده در هر دو سری از پرچم‌دارهای سامسونگ Exynos 2100 با طراحی 5 نانومتریه. در طراحی استفاده شده برای چیپست‌های هر دو سری پرچم‌دار شاهد فناوری جدید و قدرتمند 5 نانومتری هستیم. بریم نکته جالب این مقایسه که تفاوت این دو سری پرچم‌دار در پردازنده اصلی رو بیان می‌کنه، ببینیم. پردازنده اصلی (CPU) به کار رفته در سری آیفون 13 توسط شرکت اپل Hexa-core با فرکانس 3.22 تا 4 گیگاهرتزه. این پردازنده اصلی به کار رفته 6 هستیه، این در حالیه که پردازنده اصلی شرکت سامسونگ برای پرچم‌داراش 8 هسته در نظر گرفته شده. و اما پردازنده اصلی (CPU) در نظر گرفته شده برای پرچمدار سامسونگ Octa-core با فرکانس 1.80 تا 2.9 گیگاهرتزه.

مقایسه سخت افزار آیفون 13 و سامسونگ S21
مقایسه سخت افزار آیفون 13 و سامسونگ S21

پردازنده گرافیکی به کار رفته در سری گوشی‌های سامسونگ مشابه هستن. هر دو از Mali-G78 MP14 بهره بردن ولی این در حالیه که پردازنده گرافیکی سری آیفون‌های 13 باهم تفاوت دارن. شاهد پردازنده گرافیکی 4 هسته‌ای در Iphone 13 Mini و Iphone 13 هستیم. ولی پردازنده گرافیکی در نظر گرفته شده برای Iphone 13 Pro و Iphone 13 Pro Max هر دو از پردازنده گرافیکی 5 هسته‌ای استفاده می‌کنن. در مقایسه سرعت عملکرد سری آیفون 13 و سامسونگ S21 شاهد تفاوت ملموسی نیستیم. ولی اگر بخوایم سرعت عملکر گوشی‌ها رو دقیق بررسی کنیم، Samsung S21 در بیشتر موارد با تفاوت خیلی ناچیز از Iphone 13 سریع‌تر عمل می‌کنه.

سخن آخر

برای سخن آخر باید بگیم که در مقایسه این دو سری گوشی‌های قدرتمند، نمی‌تونیم برنده‌ای انتخاب کنیم. می‌تونیم بگیم هر دو سری گوشی‌های تولید شده توسط این دو شرکت پرقدرت، فوق‌العاده عمل می‌کنن و طرفدارای بی‌شماری رو به خودشون جذب کردن. اگرچه قیمت گوشی آیفون بالاتر است اما باعث نمی‌شود که طرفداران این برند از خرید آن منصرف شوند. شرکت‌های سامسونگ و اپل طرفدارای مخصوص خودشون رو دارن و با پرچم‌دارهای امسالشون رقابت زیبایی رو در بازار گوشی‌های موبایل به نمایش گذاشتن.😍

ابوالفضل صفایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.