تفاوت‌های نرخ تازه سازی تصویر(Refresh Rate) در صفحه نمایش

تفاوت‌های-میان-نرخ-تازه-سازی -تصویر-(Refresh Rate)-در-صفحه-نمایش

مانیتورهای موجود در بازار هم از نظر ظاهری و هم از نظر سخت‌افزاری تفاوت‌هایی باهم دارن. تو نگاه اول فقط ظاهر مشخصه و عمده‌ی طرفداران این محصول به ظاهر و اندازه صفحه نمایش جذب می‌شن. امروز اومدیم از نظر سخت افزاری صفحه نمایش‌ها رو با هم مقایسه کنیم. نرخ تازه‌ سازی تصویر (Refresh Rate) بالاتر، به این معنیه که تصاویر بیشتری در مدت زمان یکسان نمایش داده می‌شه، یعنی هر حرکت بین فریم‌ها نرم‌تر به نظر می‌رسه. از اونجایی که تعداد فریم‌ها بیشتره، فاصله بین فریم‌ها کمتر می‌شه. اگرچه چیزی نیست که احتمالاً آگاهانه متوجهش بشیم.

تلویزیون‌ و مانیتورها دائماً خودشونو در هر ثانیه تازه(Refresh) می‌کنن. نرخ تازه‌سازی مشخص می‌کنه که در هر ثانیه چند بار یک تصویر جدید روی صفحه نمایش داده می‌شه و با هرتز (Hz) نوشته می‌شه. هرتز تعداد دفعاتیه که نمایشگر شما در هر ثانیه خودشو تازه می‌کنه. یک مانیتور 120 هرتز، 120 تصویر در ثانیه؛ 240 هرتز، 240 تصویر در ثانیه و … رو بر می‌گردونه. 60 هرتز به این معنیه که صفحه نمایش در هر ثانیه 60 بار خودشو تازه می‌کنه. نرخ تازه سازی مانیتور شما بر حسب هرتز(Hz) اندازه گیری می‌شه. 

نرخ تازه‌ سازی تصویر Refresh Rate
نرخ تازه‌ سازی تصویر (Refresh Rate)

ویژگی‌‌های نرخ تازه‌ سازی تصویر (Refresh Rate)

تلویزیون‌های مدرن نرخ به روزرسانی 60 هرتز یا 120 هرتزی دارن. اکثر تلویزیون‌های رده بالا دارای نرخ رفرش 120 هرتز هستن اما نمیتونیم بگیم در کنترل حرکت هم بهترن. زمان پاسخ مشخص می‌کنه که حرکت چقدر خوب به نظر می‌رسه. زمان پاسخ‌دهی و نرخ تازه‌سازی به‌طور غیرمستقیم با هم مرتبطن. زیرا انتظار میره یک پنل ۱۲۰ هرتزی زمان پاسخ‌گویی بهتری نسبت به پنل ۶۰ هرتزی داشته باشه، اما تضمینی نیست. زمان پاسخ سریع به این معنیه که حرکت واضح به نظر می‌رسه، در حالی که تلویزیون با زمان پاسخ آهسته منجر به تاری حرکت می‌شه.

در مقایسه نرخ refresh rate صفحه نمایش‌ها کیفیت تصویر بهبود پیدا نمی‌کنه بلکه سیال بودن حرکته که بهتر می‌شه. یک مانیتور 60 هرتز 60 تصویر مختلف در ثانیه نمایش می‌ده در حالی که مانیتور 120 هرتز 120 تصویر مختلف در ثانیه نمایش می‌ده. به عبارت دیگه هرتز نرخ رفرشه و هیچ ربطی به بهبود گرافیک نداره.

هرتز چیست ؟

نمایشگر با نمایش مجموعه‌ای از تصاویر یا قاب‌ها به کاربر کار می‌کنه. برای ساخت یک ویدیو، نمایشگرها باید یک سری فریمو یکی پس از دیگری نمایش بده. بدیهیه که مغز کاربر نمی‌تونه اونو ردیابی کنه، پس فریب داده می‌شه که فکر کنه به جای یک سری فریم، یک تصویر متحرک رو تماشا می‌کنه. کنسول‌های بازی جدیدی که 120 فریم در ثانیه نمایش می‌دن مثل Xbox Series X یا PS5، داشتن یک تلویزیون 120 هرتزی به نمایش این محتوا با حداکثر نرخ فریم کمک می‌کنه. در حالی که به ندرت می‌تونیم محتوایی غیر از بازی‌ها با این نرخ فریم پیدا کنیم، اما نمایش ۱۲۰ فریم در ثانیه تأثیر قابل‌توجهی بر حرکت درک شده داره. محتوا با سرعت 120 فریم در ثانیه نسبت به 60 فریم در ثانیه در یک تلویزیون 120 هرتز بسیار نرم‌تر به نظر می‌رسه.

تعویض صفحه نمایش خود برای دریافت نرخ تازه سازی بهتر نیاز به اطلاعات خوبی داره، اینکه بدونی برای چه کاری چه مقدار نرخ تازه سازی (Refresh Rate) نیاز داری. مانیتورها و صفحه نمایش‌های موجود در بازار که با نام مانیتور‌های اقتصادی به فروش می‌رسن، دارای Refresh Rate با نرخ 60Hz هستن. اما اگر شما یک گیمر حرفه‌ای هستینو بازی‌های رایانه‌ای شما نیاز به Refresh Rate بالایی داره؛ نیاز به مانیتورهایی با نرخ تازه سازی 120Hz به بالا دارین. مانیتورهایی با نرخ تازه‌ سازی تصویر Refresh Rate در حدود 75Hz نیز به فروش می‌رسه که فقط 15Hz تفاوت داره، ولی این تفاوت ملموس نیست.

تفاوت نرخ تازه‌ سازی تصویر
تفاوت نرخ تازه‌ سازی تصویر

تفاوت مانیتورها از نظر نرخ تازه‌ سازی تصویر (Refresh Rate)

با تغییر از 60Hz به 144Hz متوجه تفاوت عظیمی می‌شین. سرعت و فریم‌های تصویر همراه با حرکات ظریف‌تر و سریع‌تر می‌شه. در جایی که یک مانیتور 60 هرتزی تاخیر ورودی 17 میلی ثانیه‌ای داره، در مقابل یک مانیتور 144 هرتزی تنها 7 میلی ثانیه تاخیر داره. افزایش نرمی و پاسخ‌دهی، مزایای اولیه‌ایه که از افزایش نرخ تازه‌سازی دریافت می‌کنین.

مانیتور 144 هرتز بدون شک نرخ تازه سازی، وضوح و کیفیت تصویر خوبی داره. با این حال، 240 هرتز در کیفیت خودش با کمترین تاخیر ورودی و تاری، فوق‌العاده عمل می‌کنه. طرفداران مانیتورهایی با نرخ تازه‌ سازی تصویر Refresh Rate بالا، اول از همه به سیستمی با سخت افزار پیشرفته نیاز دارن تا مانیتور 240 هرتز بتونه بهترین عملکردشو داشته باشه. با این وجود، مانیتورهای 144 هرتز با وضوح بالاتر در دسترسن.

تفاوت در صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند

جابه‌جایی در برنامه‌ها و کشیدن انگشت روی منوها با نرخ تازه‌سازی بالاتر، نرم‌تر و لذت‌بخش‌تر به نظر می‌رسه. تاری تصویری که بین عملکردها می‌‎بینین نیز در نتیجه نرخ تازه سازی بالاتر، کاهش پیدا می‌کنه. اما نرخ تازه‌سازی بالاتر فقط مربوط به قابلیت استفاده روزانه از گوشی همراه نیست.

عملکرد صفحه نمایش در بازی‌های رایانه‌ای برحسب Refresh Rate تفاوت‌های خیره کننده‌ای داره. با نرخ تازه‌سازی بالاتر حس بهتری در هنگام انجام بازی به کاربران هدیه می‌شه. وقتی صحبت از افزایش نرخ تازه‌سازی می‌‌شه اثباتش با دیدن فیلم و خوندن متن درموردش سخته و هیچ راهی برای توضیح تفاوتش بهتر از امتحان کردن صفحه نمایش‌ها توسط خودتون وجود نداره.

صفحه نمایش تبلت و گوشی‌های هوشمند
صفحه نمایش تبلت و گوشی‌های هوشمند

در نتیجه

مانند بسیاری از پیشرفت‌های فناوری، افزایش نرخ تازه‌سازی چندتا مشکل احتمالی در گوشی‌های هوشمند داره. یکی از این مشکلات، افزایش مصرف باتریه. دوبرابر شدن تعداد فریم به معنای افزایش مصرف باتریه و اگر گوشیتون با عمر باتری کم مشکل داره، باید برای صرفه جویی در مصرف باتری نرخ تازه سازی بالاترو غیرفعال کنین. گزینه غیرفعال کردن نرخ تازه‌سازی بالاتر در اکثر گوشی‌های هوشمند با نرخ تازه‌سازی بالاتر از 60 هرتز در دسترسه.

با افزایش سرعت نوآوری‌های تکنولوژیکی، می‌دونیم که نرخ تازه سازی بالاتر به زودی یک ویژگی عادی جدیده. در حال حاضر دستگاه‌های سطح بالا و پرچم‌داران از Refresh Rate بسیار خوبی بهره می‌برن. در هنگام خرید مانیتور یا گوشی‌های هوشمند به نرخ تازه سازی تصویر دقت داشته باشین. 😉

امیدواریم که از خوندن این متن لذت برده باشین.😍

ابوالفضل صفایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.