آشنایی با تفاوت های کارت گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر

آشنایی با تفاوت های کارت گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر

شاید هیجان انگیزترین قطعه در کامپیوترها کارت گرافیک باشه چون تجربه یک بازی جنجالی را برای ما به وجود میاره. هرچه قدرت کارت گرافیک بالاتر باشه، می توانید بازی های مهیج تر سه بعدی و دو بعدی بیشتری را اجرا کنید. اما ممکنه این سئوال برای شما ایجاد شده باشه که فرق کارت گرافیک در لپ تاپ با کامیپوتر چیه؟ طبیعتا هر دو برای یک هدف تلاش می کنند، اما تفاوت هایی هم با هم دارند، قبل از خرید کارت گرافیکی حتما قطعات مهم دیگر دستگاه مانند رم و سی پی یو را مد نظر قرار دهید. ما در این مقاله می خواهیم تفاوت های آن در عملکرد، سرعت، مزایا و قیمتشان را بررسی کنیم.

واحد پردازش گرافیکی یا Gpu  چیست؟

شاید برای شروع این مقاله بهتر باشد اول یک تعریف از جی پی یو داشته باشیم تا با شنیدن نام آن، اهمیت و نقش آن برای شما شفاف باشد. Gpu بخشی از کارت گرافیک است که مسئولیت نمایش ویدیو، انیمیشن ها و بازی را روی نمایشگر به عهده داره، باید بدونیم که تفاوت و کیفیت gpu  ها براساس قابلیت های متفاوت آن سنجیده میشه.

برتری از نظر کارایی با کدام است؟

برتری از نظر کارایی با کدام است؟
برتری از نظر کارایی با کدام است؟

اولین فرق کارت گرافیک در لپ تاپ با کامپیوتر عملکرد آن دو هست. کامپیوترهای قدیمی رومیزی اجازه نمی دهند دستگاه بیش از حد گرم شوند، این مزیت باعث می شه بتوانند بازی های سنگین و ویرایش های سه بعدی را بهتر اجرا کنند، تفاوت اساسی بین این دو، در سیستم خنک کننده است. لپ تاپ ها در سیستم های خنک کننده ضعف دارند. حین بازی، دستگاه زود داغ می کنه اما درکامپیوتر رومیزی این اتفاق نمی افته. اگر کیفیت و سرعت بالا جزو اولیت های اصلی در انتخاب شماست، لپ تاپ ها شما را ناامید می کنند، اما برعکس کامپیوترها در این دو ویژگی یک سرو گردن از لپ تاپ ها بالاتر هستند. با این اوصاف می بینیم که طرفداران لپ تاپ های بازی وگرافیکی روز به روز بیشتر می شوند، دلیل آن سبکی و قابل حمل بودن آن است.

سرعت کلاک در کدام نجومی تره؟

دومین فرق کارت گرافیک در لپ تاپ با کامپیوتر در سرعت شان هست. طبیعتا کامپیوتر چون بزرگتره، سرعت کلاک بهتری داره. لپ تاپ ها نمی تونند سرعتی مشابه با کامپیوترها داشته باشند. سه گزینه بزرگی، خروجی گرما و مصرف برق این تفاوت رو به وجود آورده. چون سیستم خنک کننده در لپ تاپ کوچکتر هست طبیعتا نمی تواند گرما را به خوبی کنترل کند. در واقع کوچک و جمع و جور بودن لپ تاپ فدای اورکلاک کردن در Gpuشده است، بنابراین لپ تاپ ها با کلاک کندتر ساخته شده اند. البته لپ تاپ های بازی قدرتمندی در بازار وجود داره که سرعت بالایی دارند اما به پای کامپیوترها نمیرسن. به طورکلی لپ تاپ ها نسبت به قبل قوی تر عمل می کنند، طوری که خرید لپ تاپ متقاضی بیشتری نسبت به کامپیوتر دارد.

جایگزینی و ارتقا در کدام راحتتر است؟

جایگزینی و ارتقا در کدام راحتتر است؟
جایگزینی و ارتقا در کدام راحتتر است؟

بزرگ بودن کامپیوترها مزیتی است که باعث شده کارت گرافیک در آن ها راحت تر ارتقا پیدا کنند. و می تونید مطابق با نوع نیازتان تغییرش بدهید. اما کارت گرافیک در لپ تاپ ها یکپارچه تنظیم شده است پس نه می تونید جایگزین کنید نه افزایش بدید، کوچک بودن لپ تاپ ها یک جای دیگر کار دستشان داده است و این مزیت را از آن ها گرفته است. بهترین کارت گرافیکی در بین لپ تاپ ها مختص به لپ تاپ های بازی است که حجم زیادی دارند اما در هر صورت قابل ارتقا نیستن و دست شما را در انتخاب می بندن. با این حال برندهای بزرگی مثل لنوو، اچ پی، ایسوس، ایسر، لپ تاپ های گرافیکی پرقدرتی را ساخته اند و بیشترین فروش را در بین لپ تاپ ها داشته اند.  قیمت لپ تاپ لنوو و ایسر و برندهای دیگر نسبت به کارایی و عملکردشان تفاوت دارند.

آیا تفاوت ظاهری با هم دارند؟

در ظاهر کارت گرافیک در لپ تاپ با کامپیوتر رومیزی یکسان است. عددها و مدل ها تفاوتی با هم ندارند اما در هردو کارایی فرق می کنند. عملکرد و سرعت کارت گرافیک دو تفاوت مهم بین لپ تاپ و کامپیوتر هست. پردازنده فقط در لپ تاپ گیمینگ قدرت بیشتری نسبت به لپ تاپ های معمولی دارند. کارت گرافیک کامپیوتر با قدرت 215 وات به GPU با سرعت بیشتری نیاز داره تا بتواند اورکلاک شود. اورکلاک کردن یک مزیت است که در کارت گرافیک لپ تاپ وجود نداره، قابلیت اورکلاک کردن سرعت پردازنده گرافیکی دستگاه را افزایش می دهد، هرچه پردازنده را بیشتر اورکلاک کنید، می توانید بازی ها را روان تر اجرا کنید.  در فروشگاه اینترنتی لیپک، مجموعه ای از برندهای متنوع لپ تاپ گرافیک و گیمینگ وجود داره و شما می توانید مشخصات هر کدام را بررسی کرده و در نهایت مطابق نیازتان خرید کنید.

کارت گرافیک یکپارچه یا مجزا

کارت گرافیک یکپارچه یا مجزا
کارت گرافیک یکپارچه یا مجزا

کارت گرافیکی در لپ تاپ یکپارچه است. به این صورت که کل کارت گرافیک به مادر برد چسبیده و با سی پی یو فضای مشترکی دارند. کارت گرافیک لپ تاپ کوچک است و فضای کمی را اشغال می کنه. این نوع کارت گرافیک برای انجام کارهای گرافیکی معمولی تماشای فیلم، بازی هایی با گرافیک متوسط تر مناسب است. اما کشش اجرای بازی های سطح بالاتر را نداره و  نه تنها در لپ تاپ بلکه در تلفن های هوشمند و تبلت نیز استفاده میشه. مزیتی که کارت گرافیک یک پارچه دارند این است که گرمای زیادی تولید نمی کنند. اما کارت گرافیک در کامپیوترهای رومیزی مجزا است و اندازه بزرگتری دارند. برخلاف نوع یکپارچه با حافظه مشترک نیستند و به راحتی تعویض می شن و یا قابل ارتقا هستن. این نوع کارت گرافیک را در برخی از لپ تاپ های رده بالا هم می توانید پیدا کنید.

کدام یک کاربردی تر هستن؟

مزیتی که کامپیوتر نسبت به لپ تاپ دارد این است که شما نگرانی بابت تعویض کردن قطعات آن ندارید، زیرا به راحتی تعویض میشه و کامپیوترها دست کاربر را برای تعویض باز می گذارند. سفارشی سازی مهم ترین مزیت کامپیوترهای رومیزی است می توانید انتخاب کنید که چه چیزی را می خواهید یا قطعه ای به تعویض نیاز دارد اما مزیت لپ تاپ کوچک بودن آن است، فضای کمتری اشغال می کنه و قابل حمل هست اما اجازه سفارشی سازی به کاربر نمی دن. با این حال کامپیوترها سیستم خنک کننده قوی تر نسبت به لپ تاپ ها دارند.با اضافه کردن تجهیزات ضروری به لپ تاپ ها محدودیت ها در لپ تاپ ها کمتر شده است. و لپ تاپ های قدرتمند گیمینگی در بازار وجود دارن که لذت بازی را برای کاربر چندین برابر می کنن و خرید لپ تاپ بازی طرفدار بیشتری نسبت به دستگاه های رومیزی دارد.

کدام گران تر است؟

کدام گران تر است؟
کدام گران تر است؟

کارت گرافیک در لپ تاپ ها به دولیل گرانتر است یک به دلیل کم مصرف بودن و دوم قابل حمل بودن. در نتیجه قیمت لپ تاپ گرافیکی به کارت گرافیک وابسته است. این در حالی است که کارت گرافیکی در کامپیوترهای رومیزی جمع و جورتر و ارزانتر هستند. اگر دنبال لپ تاپ با کارت گرافیک بزرگتر و با کیفیت  هستید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. این نوع لپ تاپ ها بزرگتر و سنگین تر از نوع اول هستند و مثل لپ تاپ های معمولی قابل حمل نیستن. نوع پردازنده در قیمت نقش پررنگی دارد، بنابراین اگر شما کاربر معمولی هستین نیازی به خرید کارت گرافیک بالا ندارید.

سایز کارت گرافیک در کدام بیشتر است؟

میزان کارت گرافیک براساس کارایی متفاوت است.  gpu باید تغییرات صفحه را نمایش می دهد بنابراین حافظه کارت گرافیک به فضای بیشتری نیاز دارد تا تغییرات صفحه نمایشگر را اجرا کند. اگر شما یک کاربر عمومی هستید، 2 گیگابایت Gpu فضا کفایت می کند. اما گیمرها به حافظه بیشتری نیاز دارند و به طور کلی گرافیک رابطه مستقیمی با رم دارد. کارت گرافیک در لپ تاپ های گیمینگ 4 گیگابایت است. اما این به میزان بازی هایی با گرافیک حرفه ای تر بستگی دارد. بعضی بازی ها مثل cyberpunk 2077 به 6 گیگابایت رم نیاز دارد، چون رزولوشن در این بازی ها بیشتر است. اگر بخواهم بهترین حالت را بگویم، بهترین گزینه برای اجرا بازی های سنگین، کارت گرافیک مجزا با حافظه اختصاصی است.

تفاوت کارت گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر در یک نگاه

تفاوت کارت گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر در یک نگاه
تفاوت کارت گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر در یک نگاه

همانطور که ملاحظه کردید، تفاوت های زیادی بین کارت گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر رومیزی وجود دارد. در ادامه به این موارد می پردازم.

  • کارت گرافیک لپ تاپ یکپارچه است اما کامپیوتر با کارت گرافیک مجزا کار می کنه
  • کارت گرافیک در کامپیوتر قابلیت ارتقا و یا جایگزینی دارد اما در لپ تاپ قابل تغییر نیست
  • کارت گرافیک در لپ تاپ کوچکتر است در نتیجه سیستم خنک کننده کوچکتری دارد و نمی تواند به خوبی گرما را کنترل کند
  • پهنای باند حافظه بیشتری نسبت به لپ تاپ ها دارد.
  • مصرف برق در لپ تاپ ها کمتر از کامپیوترهای رومیزی است.
  • نرخ پیکسل در کامپیوتر رومیزی بیشتر از لپ تاپ است.
  • کارت گرافیک یکپارچه ارزان تر از اختصاصی است

تجربه بازی هیجان انگیز با  لپ تاپ گیمینگ یا کامپیوتر خانگی

اگر دوست دارید با دوستانتان جمع شوید و بازی کنید و گرافیک خیلی حرفه ای برای شما اولویت ندارد، لپ تاپ گیمینگ گزینه بهتری برای شما است، از طرف دیگر وزن زیادی ندارد و برخلاف کامپیوترهای خانگی سروصدایی ایجاد نمی کنند. با این حال برخی هم خدا را می خواهند و هم خرما، یعنی هم دوست دارند با لپ تاپ کار کنند چون قابل حمل است و هم بتوانند بازی با گرافیک حرفه ای داشته باشند. خوشبختانه با توجه به اینکه میزان تقاضای لپ تاپ روز به روز بالاتر رفته است، لپ تاپ های گیمینگ با گرافیک حرفه ای نیز وجود دارد که بازی ها را با کیفیت 4k نیز اجرا کند. اما هزینه بیشتری نسبت به لپ تاپ های گیمینگ معمولی تر دارد.

یک نصیحت برای گرافیست ها

یک نصیحت برای گرافیست ها
یک نصیحت برای گرافیست ها

برای یک گرافیست، تعویض و ارتقای قطعات دستگاه نکته قابل توجهی است، به خصوص اگر فردی مبتدی باشد، این مزیت به کاهش هزینه ها کمک می کند. بعد از چند سال کار کردن، لپ تاپ ها به تعویض نیاز دارند، و برای تعویض باید هزینه بیشتری نسبت به ارتقای آن پرداخت کنند. البته برخی لپ تاپ ها قابلیت ارتقا دارند اما مثل کامپیوترهای شخصی، سفارشی نمی شن. با این هزینه های سرسام آور که روز به روز بیشتر می شن، برای یک گرافیست  به صرفه نیست. با این وجود، بعد از پاندمی کرونا خیلی از گرافیست ها به صورت فریلنسری کار می کنند، بنابراین لپ تاپ را ترجیح می دهند. ایسوس یکی از بهترین برندهای لپ تاپ است که نمونه های گرافیکی فوق العاده ای مثل Asus 14 inch Chroombook Flip داره و می تونید مدل های گرافیکی و قیمت لپ تاپ ایسوس را با برندهای دیگر مقایسه کنید.

چگونه بهترین کارت گرافیک را انتخاب کنیم؟

در اولین قدم باید ببینید کارت گرافیک را برای چه کاری می خواهید. اگر دنبال کارت گرافیک مناسب بازی هستید، باید رزولوشن بازی را در نظر بگیرید. انتخاب برند کارت گرافیک هم خیلی اهمیت داره. بهترین شرکت های تولیدکننده کارت گرافیک AMD و Nvidia هستن، بین این دو برحسب نیازتان جستجو کنید. اگر قیمت برای شما اولویت داره، کارت ها گرافیک AMD از Nvidia ارزان تره . در مرحله دوم باید ببینید دنبال چه نوع بازی هستید؟ بازی با رزولوشن بالا یا بازی های معمولی تر هم اکتفا می کنه. بعد از آن به مواردی مانند شکل کارت گرافیک، توان اتلاف گرما، اتصالات برق، پورت ها، سرعت کلاک و پهنای باند و سرعت حافظه توجه داشته باشید. در نهایت مطمئن شوید که Gpu با مانیتور شما برای اجرای بازی با رزولوشن بالا هماهنگه یا نه.

جمع بندی نهایی در خصوص تفاوت کارت گرافیک

جاییکه بحث انتخاب است باید کلی نگاه کنیم چون در هر دو مزایا و معایبی وجود داره و هر فردی با توجه به نیاز و کارایی که داره، تصمیم می گیره. اگر هدف شما از تحقیق در خصوص فرق کارت گرافیک در لپ تاپ با کامیپوتر خرید سیستمی برای بازی  است باید  همه موارد رو در نظر بگیرید. در نهایت کاملا به روحیات شما نیز بستگی دارد. آیا شما فردی هستین که دوست دارید جدیدترین بازی ها را تجربه کنید؟ یا نه یک گیمر معمولی هستین. طبیعتا گیمرهای حرفه ای به کارت گرافیک قوی تری نیاز دارند، چون کارت گرافیک تجربه هیجان انگیز یک بازی روان و باکیفیت بالا را به شما هدیه می دهد. اما اگر دنبال گرافیک معمولی تر هستید و کار خاصی با دستگاه ندارید، پس لپ تاپ برای شما انتخاب مناسب تری است.

منبع: ecomputertips

تیم محتوای ریراکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *