2 کالا

 • مرتب سازی بر اساس
 • جدیدترین
 • گران ترین
 • ارزان ترین
 • بالاترین امتیاز

گوشی ضد آب

ویژگی ضد آب یک گوشی می تواند مانند بیمه برای گوشی هوشمند محسوب شود.


تا چند سال پیش یکی از بزرگ ترین ترس های کاربران، آسیب گوشی در مکان های مرطوب یا افتادن آن در استخر، توالت یا هر جای غیر قابل پیش بینی دیگر بود. اما امروزه مقاومت در برابر آب به یکی از ویژگی های اصلی هر گوشی رده بالا تبدیل شده است و به عنوان شاخص برتر ساخت و فروش گوشی هوشمند محسوب می شود. به همین دلیل بسیاری از کمپانی های سازنده گوشی در سراسر جهان از جمله اپل، سامسونگ، شیائومی و... در ساخت گوشی ضد آب با یکدیگر رقابت تنگاتنگی دارند. در میان تمام گوشی های ساخته شده مقاوم در آب، گوشی های هوشمندی که مدت زمان طولانی تری را در عمق بیشتر تحمل می کنند در میان کاربران محبوب تر هستند.

IP ها در گوشی های با قابلیت ضد آب

درجهIP  توانایی سالم ماندن تلفن هوشمند در هنگام غوطه ور شدن در آب را نشان می دهد که رابطه مستقیمی با قیمت گوشی دارد. اولین رقم بعد از IP مربوط به مقاومت در برابر گرد و غبار است که اکثر گوشی ها دارای درجه 6 هستند. همچنین عدد دوم نشان دهنده مقاومت در برابر آب است که معمولاً گوشی های رده بالا دارای درجه محافظت از آب 7 یا 8 هستند. در مجموع رایج ترین و جذاب ترین درجهIP  در میان تلفن های هوشمند IP67 و  IP68است. IP67 به معنای مقاومت کامل در برابر گرد و غبار است و گوشی در عمق 1 متر می تواند تا 30 دقیقه در آب سالم بماند. همچنین IP68 تضمین کننده حفاظت آب در عمق 2 متر برای مدت زمان 30 دقیقه می باشد. البتهIP  فقط مقاومت در برابر آب شیرین را نشان می دهد و تضمینی برای دیگر مایعات مثل الکل وجود ندارد.

IP 67 یا IP 68

عدد 6 در درجه IP67یا  IP68به این معنی است که گوشی نمی تواند هیچ گونه گرد و غباری را ببلعد که امروزه تقریبا تمام گوشی ها دارای چنین محافظتی هستند.  عدد 7 نشانه این است که گوشی توانایی دوام حداقل 30 دقیقه و حداکثر یک ساعت در زیر آب به عمق 1 متر را دارد. IP68 بالا ترین درجه IP برای مقاومت در برابر آب است که یک تلفن هوشمند می تواند بدست آورد. عدد 8 به معنای این است که گوشی تقریبا بیش از یک ساعت در آب به عمق یک متر سالم می ماند. بدیهی است که گوشی های ضد آب با IP68 از دسته گوشی های رده بالا محسوب شده و طبیعتا قیمت بالاتری نیز خواهند داشت. برای خرید گوشی های با قابلیت ضد آب می توانید به صفحه مربوط به این گوشی های محبوب ضد آب در وب سایت لیپک مراجعه کنید.

گوشی های مقاوم در برابر آب water-resistant  یا  گوشی های با قابلیت ضد آب  waterproof

یک باور غلط درباره مقاومت گوشی در برابر آب این است که گوشی waterproof و گوشی مقاوم در برابر آب water-resistant معنای یکسانی دارند. حقیقت این است که گوشی های water-resistant دارای پایین ترین سطح مقاومت در برابر آب هستند. به این معنی که این دسته از گوشی های هوشمند می توانند در برابر پاشیدن آب، باران یا موارد از این دست به سختی زنده بمانند. اما هر گونه فشار یا آب یا قرار گرفتن در عمق زیاد به مدت طولانی آن ها را از کار می اندازد. گوشی های هوشمند waterproof مقاومت بیشتری در برابر نفوذ آب دارند و در واقع ضد آب هستند. این گوشی ها می توانند سی تا شصت دقیقه در عمق یک متری آب دوام بیاورند و گزینه مناسبی به عنوان گوشی دانش آموزی هستند. زیرا اگر به طور تصادفی در استخر و توالت افتاد یا نوشیدنی روی آن بریزد آسیبی نمی بینند.

تفاوت گوشی های ضد آب با گوشی های معمولی

بهترین و گران ترین گوشی های ساخت شده از طرف دو غول بزرگ سازنده گوشی در جهان اپل و سامسونگ دارای ویژگی ضد آب هستند. اما به طورکلی گوشی های با پرکاربرد ضد آب تفاوت های مختصری با گوشی های معمولی دارند که در موراد زیر آمده است.
 • گوشی های معمولی از گوشی های با قالبیت ضد آب ارزان تر هستند.
 • طول عمر گوشی های با قابلیت ضد آب بالاتر از گوشی های معمولی است.
 • قطعات گوشی معمولی به را راحتی می توان جدا کرد اما گوشی هایی که ضد آب هستند حتما باید توسط متخصص یا نمایندگی باز شود.
 • تنوع در مدل و کمپانی گوشی های معمولی بسیار بیشتر از گوشی ضد آب است.
 • گوشی های معمولی همیشه در خطر قرار گرفتن در محیط مرطوب یا پاشیدن آب و از کار افتادن هستند.
 • با استفاده از محافظ مخصوص می توان با گوشی های معمولی نیز از زیر آب عکس برداری کرد.

ویژگی های گوشی های محبوب ضد آب

گوشی ها رفته رفته امکانات بیشتری عرضه می کنند تا کاربران بتوانند از آن ها در هر زمان و مکانی بیشترین بهره را ببرند. ویژگی waterproof نیز بسیاری از محدودیت های کاربران را از بین می برد. زیرا با وجود گوشی هایی که قابلیت ضد آب دارند، خیال کاربران از رفتن به محیط های مرطوب در سفر ها و خطرات غیر قابل پیش بینی مثل افتادن در استخر یا ریختن نوشیدنی، راحت است. همچنین می توان به وسیله این گوشی ها در زیر آب استخر یا هنگام باران عکاسی کرد. اما در هر صورت به یاد داشته باشید که این گوشی ها برای عکاسی زیر آب ساخته نشده اند. بنابراین برای اطمینان بیشتر، بهتر است در آب عکاسی نکنید و یا از محافظ قوی گوشی کمک بگیرید. بدیهی است که قیمت گوشی اپل که مقایسه با سایر گوشی ها از خاصیت ضد آبی بیشتری برخوردار است بالا تر باشد.

بالا ترین میزان  IP برای گوشی با قابلیت ضد آب چقدر است ؟

IP  مخفف کلمه International Protection یا Ingress Protection می باشد. IP  یک استاندارد بین المللی مقاومت در برابر آب است که برچسب آن توسط کمپانی های سازنده گجت ها بر محصولات دیجیتال زده می شود. اولین عدد درجه بندی IP نشان می دهد که دستگاه تا چه اندازه در برابر جامدات، مانند گرد و غبار مقاوم است. تعداد از 0 تا 6 است. عدد دوم به مقاومت در برابر آب شیرین اشاره دارد، با اعدادی که از 0-9 متغیر است. هرچه این عدد بیشتر باشد، سطح محافظت از آب بهتر خواهد بود. تقریبا بالاترین درجه IP در گوشی های ساخته شده تا به امروز عدد 8 را را ازسوی کمپانی دریافت کرده است. همه گوشی های رده بالا برند سامسونگ از جمله خانواده Galaxy Note و Galaxy S21 دارای IP68 هستند. همین امر باعث تفاوت قیمت گوشی سامسونگ با دیگر برندها ازجمله هوآوی و شیائومی است.

برند هایی که گوشی های با قابلیت ضد آب تولید می کنند

از آن جایی که دانش آموزان و کودکان نیز امروزه به کاربران گوشی های هوشمند اضافه شده اند بنابراین نیاز به تولید گوشی های محبوب ضد آب از گذشته تا به امروز بیشتر شده است. بنابراین اغلب برند ها ویژگی ضد آب را در تولیدات جدید خود اضافه کردند. اپل با تولید خانواده گوشی های iPhone 11 و iPhone 12 پرچم دار تولید گوشی های محبوب ضد آب است و کاربران آن ها تاکنون توانسته اند از استخرها و دریاها به راحتی عکاسی کنند. سایر برند ها از جمله سامسونگ با تولید خانواده Galaxy S21 و Galaxy Note ، ال جی و سونی نیز گوشی های پرکاربرد ضد آب را در ردیف محصولات خود قرار داده اند. اما در میان برندها قیمت گوشی شیائومی با امکانات یکسان ارزان تر است. این برند در رده بالاترین گوشی های خود یعنی خانواده مدل Mi ویژگی ضد آب را جای داده است.

هزینه ی خرید گوشی های ضد آب

گوشی های با ویژگی ضد آب به دلیل تکنولوژی که در دوربین، نمایشگر و باتری و بدنه آن ها به کار می رود در مقایسه با سایرگوشی ها گران تر هستند. اما همچنان خرید آن ها مقرون به صرفه است. زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که یک گوشی معمولی درمعرض افتادن در استخر یا پاشیدن آب قرار نگیرد و برای همیشه خراب نشود. بنابراین بهتراست خرید گوشی ضد آب را دراولویت های گوشی های مورد نظرتان قرار دهید. با وجود قیمت بالا گوشی های برترکمپانی ها ، همچنان می توان گوشی های میان رده ضد آب را در بازار یافت. برخی از این گوشی ها در پایین آورده شده است. لازم به ذکر است که قیمت های گفته شده در صورت نوسان نرخ ارز متغیر خواهد بود. Samsung Galaxy A72 با قیمت 10.699.000 تومان Samsung Galaxy A52 با قیمت 10.900.000 تومان Galaxy Note10 Samsung با قیمت 12.495.000 تومان

بهترین گوشی های مقاوم و ضد آب سال 2021

 • iPhone12 ProMax
نمایشگر 6.7 اینچی آیفون 12، مقاومتی چهار برابر بیشتر نمایشگرهای قبلی آیفون را خلق می کند. این گوشی با IP68 عمق حداکثر 6 متر را به مدت 30 دقیقه دوام می آورد.
 • Samsung Galaxy S21 Ultra
این گوشی خارق العاده 6.8 اینچی برند سامسونگ با IP68 می تواند حداکثر 1.5 متر را به مدت 30 دقیقه تحمل کند.
 • iPhone11
مقاومت این گوشی در آب برابر IP68 یعنی حداکثر 2 متر به مدت 30 دقیقه است. iPhone11  دارای  نمایشگر LCD  6.1 اینچی ،پردازنده جامد A13 Bionic می باشد.
 • Samsung Galaxy Note20 Ultra
این گوشی با درجه  IP68پردازنده اسنپدراگون 865 پلاس با باتری بزرگ 4500 میلی آمپری که یک روز سنگین را دوام می آورد.
 • Sony Xperia1 II
این گوشی 9 اینچی با درجه مقاومت  IP65 / 68 بهترین محصول شرکت سونی است.
 • LG Velvet
Velvet هم دارای درجه IP68 است، بهترین دوربین گوشی 2021 کمپانی ال جی می باشد.

کیفیت دوربین در گوشی های مقاوم و ضد آب

از آن جایی که گوشی ضد آب در دسته گوشی های رده بالا قرار می گیرد بی شک دارای بهترین کیفیت دوربین نیز می باشد. لازم به ذکر است که حتی گوشی هایی با درجه IP68 محدودیتی در مدت زمان قرار گرفتن زیر آب را دارند. بنابراین بهتر است از یک قاب محافظ هنگام عکس برداری استفاده شود. موارد زیر کیفیت دوربین گوشی های با این ویژگی را نشان می دهد.
 • iPhone 12 Pro دارای چهار دوربین 12 مگاپیکسلی و دوربین های جلو با سنسور 12MP + 3D
 • Samsung Galaxy S21 دارای دوربین سه گانه عقب 64، 12 و 12 مگاپیکسل و دوربین جلو 10 مگاپیکسل
 • شیائومی Mi 11 Pro و Mi 11 Ultra لنز دوربین ها 50 ، 8 و 13 مگاپیکسل و دوربین جلو 20 مگاپیکسل
 • Sony Xperia 1 II دارای دوربین 12 و دوربین سلفی 8 مگاپیکسل

معایب گوشی با قابلیت ضد آب

این دسته از گوشی ها همچنان در حال توسعه هستند و حقیقا در حال حاضر گوشی ضد آب نمی تواند تمام وکمال در برابر نفوذ و فشار آب دوام بیاورد. تمامی آزمایشاتی که با در جه IP مشخص و در اختیارکاربران قرار می گیرد همگی با آب شیرین تست شده اند. به طورکلی هیچ ضمانتی برای گوشی های محبوب ضد آبی که در آب شور، الکل یا روغن مایع میوفتد وجود ندارد. از دیگر معایب این گوشی می توان به تعویض باتری آن نیز اشاره کرد. زیرا تعویض باتری یا تعویض هر یک از اجزا گوشی های محبوب ضد آب به سادگی تلفن های هوشمند معمولی نیست و برای انجام این کار باید به یک تکنسین خبره مراجعه کرد. تنوع این گوشی های بسیارکم است و محدود است به کمپانی اپل، سامسونگ و شیائومی که به تازگی وارد خانواده کمپانی های سازنده گوشی های پر کاربرد ضد آب شده است.

پیشنهاد لیپک به شما

بسیاری از کمپانی ها درحال بروز رسانی و ساخت گوشی مقاوم ضد آب قدرتمند هستند. داشتن یک گوشی با قابلیت ضد آب به این معنی است که می توانید بدون ترس از آسیب دیدن تصاویر در کنار استخر عکس بگیرید یا از گوشی خود در زیر باران استفاده کنید. تمام پرچم داران  جدید اپل و سامسونگ در برابر آب مقاوم هستند، از جمله سری جدید Galaxy S21 که به تازگی منتشر شده است. اگر مقاومت در برابر آب اولویت اصلی شماست هر یک از مدل های آیفون 12 اپل بهترین انتخاب خواهد بود ودرمجموع آیفون 12 پرو مکس بهترین تلفن ضد آب است که می توانید تهیه کنید.
 • ارزان قیمت ترین گوشی ضد آب: شیائومی Mi 11 Pro و Mi 11 Ultra
 • گران قیمت ترین گوشی با قابلیت ضد آب: iPhone12 و iPhone12 ProMax
 • بهترین گوشی اندروید ضد آب: Samsung Galaxy S21 Ultra
 • ارزان ترین گوشی IOS ضد آب: iPhone11